Polacy wicemistrzami świata!

Kolejny, spektakularny sukces Polaków w Speed-ballu na arenie międzynarodowej. Zawodnicy wracają mistrzostw świata z kolekcją aż 17 medali, zostając drugą najlepszą drużyną na globie.

 

W dniach 27-28 października 2023 r. w Stambule odbyły się XXXIV Mistrzostwa Świata w Speed-ballu. Polscy speed-balliści dowiedli, że znajdują się w ścisłej czołówce. Zdobyli wicemistrzostwo świata, tym samym przebijając aż kilkanaście krajów takich jak Niemcy, Francja czy Tunezja.

W mistrzostwach świata w Stambule Polskę reprezentowało 11 młodych zawodników. Zagrali zawodnicy z Krakowa (Dudek Aleksandra, Dudek Martyna, Nowakowski Karol, Stafiej Wiktoria i Żarski Tymoteusz), z Myślenic (Bizoń Tomasz, Janczak Jakub, Malina Zuzanna, Orawin Dawid i Ryś Marcelina) i Lublina (Gołofit Szymon). Polscy reprezentanci, startowali we wszystkich konkurencjach. Wywalczyli aż 8 medali w kategorii Juniorskiej (poniżej 18 roku życia) oraz 9 w seniorach. Ponadto w kategorii Solo Open Kobiet, Marcelina Ryś ustanowiła nowy Rekord Polski na poziomie aż 488 odbić w 4 minuty, a wraz z Martyną Dudek, Dawidem Orawinem i Karolem Nowakowskim w sztafecie Mix Relay, ustanowili kolejny Rekord Polski wynoszący aż 260 odbicia.

Wicemistrzowie Świata

Speed-ball?

Speed-ball w Polsce trenuje się zaledwie od 9 lat. Jest to dyscyplina, która dynamicznie rozwija się w naszym kraju i zyskuje coraz więcej sympatyków. Jest szczególnie popularna wśród młodzieży. Dzieciaki i młodzież, która widząc takie sukcesy swoich rówieśników, chętnie próbuje swoich sił w tym sporcie. Speed-ball to sport rakietkowy inny niż wszystkie! Zmusza on zawodników do grania obiema rękami oraz występują w nim konkurencje rozgrywane na czas

Od ośmiu w tej dyscyplinie, która wymaga użycia rakietek oraz piłki, organizowane są Mistrzostwa Polski. Od 2014 r. reprezentacja Polski startuje w mistrzostwach świata. W tym roku najgroźniejszymi rywalami Polaków okazali się reprezentanci Tunezji i Egiptu. Jednak dzięki uporowi, wytrwałości, poświęceniu i jasno postawionym celom nasi zawodnicy stawili im czoła i zdobyli drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji światowej. Ulegli jedynie Egiptowi, zarówno w kategorii juniorów, jak i seniorów.

– Nasza reprezentacja przygotowywała się do mistrzostw w zasadzie od początku sezonu, czyli od niemal 10 miesięcy. W skład kadry wchodzą młodzi i bardzo utalentowani zawodnicy i zawodniczki, którzy zafascynowali się tą jeszcze do niedawna nieznaną, ale wymagającą i piękną dyscypliną – mówi Przemysław Wolan, trener polskiej kadry oraz prezes Federacji Speed-ball Polska.

Wyniki:

Juniorzy

Wiktoria Stafiej i Aleksandra Dudek – ex-aequo brąz w super-solo kobiet.

Dawid Orawin – Brąz w grze singlowej oraz super-solo mężczyzn.

Marcelina Ryś – Srebro w grze singlowej kobiet.

Marcelina Ryś i Zuzanna Malina – srebro w grze deblowej kobiet.

Karol Nowakowski i Tymoteusz Żarski – srebro w grze deblowej mężczyzn.

Marcelina Ryś i Dawid Orawin – srebro w grze deblowej mieszanej.

Seniorzy:

Marcelina Ryś – Srebro w super-solo kobiet.

Dawid Orawin – Srebro w super-solo mężczyzn.

Wiktoria Stafiej – Brąz w solo masters kobiet.

Karol Nowakowski – Srebro w solo masters mężczyzn.

Marcelina Ryś – Srebro w grze singlowej kobiet.

Karol Nowakowski – Brąz w grze singlowej mężczyzn.

Aleksandra Dudek i Martyna Dudek – Srebro w grze deblowej kobiet.

Szymon Gołofit i Dawid Orawin – Czwarte miejsce w grze deblowej mężczyzn.

Martyna Dudek i Karol Nowakowski – Srebro w grze deblowej mieszanej.

Marcelina Ryś, Martyna Dudek, Dawid Orawin i Karol Nowakowski – srebro w sztafecie mix-relay.

W tym roku Federacja Speed-ball Polska zaplanowała jeszcze IV Klubowe Mistrzostwa Polski. Odbędą się one w weekend 25-26 listopada w Krakowie na hali sportowej UEK. Wstęp będzie wolny.